Ben Tedavisi

Ben nedir?

Vücudun farklı yerlerinde görülebilen siyah, kırmızımsı ya da kahverenginin farklı tonlarında olan oval veya yuvarlak ya da yumru şeklinde olan oluşumlardır. Benler aslında deriye rengini veren melanosit denilen maddeden meydana gelirler. Doğuştan olan ya da zamanla oluşan benler, genellikle ergenlik çağında artarlar.

Benler Zamanla Şekil Değiştirir mi?

Benler zamanla, mevcut şekilleri ve renklerini değiştirebilirler. Gebelik, güneş ışınlarına maruz kalma benlerin şeklini ve rengini değiştirir.

Benler Tehlikeli mi?

Benler bazı cilt kanseri türlerinin belirtisi ya da nedeni olabilirler. Ayrıca yapılan araştırmalara göre benleri çok olan kişiler cilt kanserine yatkındırlar. Benler sayca çoğalıyorsa ya da renk değiştiriyorsa mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Ayrıca benlerle oynamak, çeşitli biçimlerde onlara zarar vermek de tehlikelidir.

Ben Aldırma Nedir?

Vücutta ya da yüzde var olan doğuştan gelen ya da sonradan oluşan benler, çoğunlukla estetik nedenlerle aldırılırlar. Ancak bazı durumlarda da tehlike oluşturma potansiyelleri görülerek alınmasına karar verilebilir.

Estetik ya da sağlık nedeni ile ben alma işlemi birden fazla yöntemle yapılır. Lazer tedavisi, fonksiyonel lazer, radyo frekansı ya da cerrahi yöntemlerle benler alınabilir. Uygulanacak ben alma yöntemi cilt hastalıkları uzmanı tarafından benin boyutu, yapısı ve hastanın cilt özelliğine göre belirlenir. Estetik ben aldırma işlemi ise ancak bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.